Blog

Girişimci olarak, çalışanlarınız ile birlikte geçirdiğiniz zaman, önemli ve değerlidir. Zaman zaman yaşanan iletişim zorlukları sıkıntı yaratabilir. İşe alırken her ne kadar da en iyisini almaya çalışsanız, referanslarını kontrol etseniz bile ne yazık ki, en iyi adayla bile çalışmaya başladığınızda, her gün birlikte üretmeye başladığınızda, onlarla birlikte çalışmak zorlaşmaya başlar. Yönetilmesi zor insanlar, çok yaratıcı, çok üretken olabilirler ve bu özelliklerinden dolayı bu tip insanları işten ayırmak çok da doğru bir tercih olmayabilir. Ancak bu yönetilemeyen çalışanlar başka sorunlara da yol açabilirler. Bu arkadaşlar, sizin ekibi üretken tutmanızı zorlaştırabilirler, liderlik konumunuzu sarsabilir ve bu da esas misyonunuza zarar verebilecek duruma sokabilir sizi. Eğer kendinizi bu durumda bulursanız, aşağıdaki 4 adet taktikten birini deneyebilirsiniz.

1. Yazılı, Net Beklentiler

İlişkinizin başında, bazı konuların bazı şeylerin pazarlık yapılamaz olduğunu ifade edin. Beklentilerinizi en başından, herhangi bir sorun ortaya çıkmadan belirtmek herhangi o konular ortaya çıktığında alacağınız tutumu belirlemekte size yardımcı olacaktır. İşe gelmeyip sonradan izin almak isteyebilir örneğin yönetilemeyen çalışanınız. Eğer önceden izin alınması gerektiği bildirilmiş ise o zaman bir sorun yaşamazsınız.

2. İsteklerinizi Önceliklendirin

İsteklerinizi önceliklendirin mutlaka.. Eğer çalışanınızın bazı isteklerinize direneceğinizi düşünüyorsanız, hangi isteklerinizin zorunluluk hangi isteklerinizin tartışmaya açık olduğunu açık ve net bir şekilde ifade edin. Başka bir fikri var mı? Bazı şeyler gayet açıktır aslında. Müşterinizin isteklerini zamanında yerine getirmez iseniz, müşteriniz sizi terk edebilir. O yüzden bazen işlerinizi bitirebilmek için ekstra zamana ihtiyaç vardır. Bunu istediğiniz zaman yönetilemeyen çalışanınız direnebilir, bu durumda deadline’nın kesin olduğunu ve başka bir alternatif fikri olup olmadığını sorun. Alternatif fikir işe yarıyorsa sorun yoktur, aksi takdir ekstra çalışmanın gerektiğini anlayacaktır.

3. Gelişim Planlarını Yazılı Hale Getirin

Eğer çalışanınız sizin her isteğinize karşı çıkıyor ve sizi zorluyor ise ya da başka bir şekilde sizin onunla çalışmanızı imkansız hale getiriyor ise, oturun ve birlikte bir gelişim planı çıkarın. Mesela 90 günlük bir gelişim planı, geliştirilmesi gereken tutum, davranış ve performansı yazın. O 90 gün dolduğunda oturun ve bu planın üzerinden tekrar geçin. Eğer gelişim varsa, sorunlarınız çözülmüştür, aksi takdirde yollarınızı ayırmakta elinizde önemli bir zemin olacaktır.

Referans: http://www.entrepreneur.com/article/251999


Yazan: Ali Tuzunkan

14 March 2021, Sunday