Blog

Merhaba, bugün iskibris.com olarak işverenlerimizle birlikteyiz. Sizin de aklınızda “ Peki ben nasıl münhal oluşturabilirim?” şeklinde bir soru geliyorsa, sorunuzun cevabı bu yazıda. Hadi buyurun…

İşveren tarafı olarak sizin tüm işlemlerinizi yapacağınız sayfa “hiring.iskibris.com”. İş Kıbrıs’ın siz İşverenlerimiz için tasarlamış olduğu, kullanımı son derece kolay bir “İşveren Portalı”. Şirket kaydı yapıldıktan sonra size gönderilmiş olan kayıtlı e-posta ve şifrenizi girerek “Oturum Aç” tuşuna basarak giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sayfanın sol orta bölümünde yer alan “Münhaller” tuşuna basıp, sonrasında açılan sayfadan da sağ orta bölümde yer alan “İş Oluştur” tuşuna basarak iş oluşturmaya başlayabilirsiniz. (Bkz. Görsel -1 ve Görsel - 2)

munhal_gorsel1.jpg

Görsel – 1: İşveren ana sayfası “Münhaller” tuşu.

munhal_gorsel2.jpg

Görsel – 2: İşveren ana sayfası “İş Oluştur” tuşu.

Bir örnek yapalım;

İş oluşturma sayfasında en üst bölümde aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi. İki seçeneğiniz mevcut. Yeni iş oluşturabileceğiniz gibi, daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir işi de buradan çoğaltabilirsiniz. “Yeni İş Oluştur” seçeneğiyle devam edelim. Temel Bilgiler bölümünde yer alan başlıkları;

  • İş Kategorisi
  • Başlık (Münhal ’in detaylı başlığı)
  • İstihdam Tipi
  • Eğitim Seviyesi

Ve bu münhalin kimler için daha uygun olduğunu seçebileceğiniz farklı seçenekler olarak sıralayabiliriz. (Bkz. Görsel -3)

munhal_gorsel3.jpg Görsel – 3: Yeni iş oluşturma ekranı.

İş Kategorisini seçelim. İş kategorisini girdikten sonra münhal bölümüne detaylı olarak münhalin başlığını istediğiniz şekilde girebilirsiniz. İstihdam tipi olarak 5 değişik seçenek mevcut. Bunlardan sizin için en uygun olanını seçiniz. Gönüllü istihdam tipi son eklenen en yeni istihdam tipi olarak karşımıza çıkıyor. Malum, içinden geçtiğimiz bu sıkıntılı süreçte, gönüllülük esasına dayalı işler de mevcut. Eğitim Seviyesi seçeneğinden, aradığınız adayın eğitim seviyesini seçiniz. Bu bölümde yapacağınız seçimler sayesinde, aradığınız kriterleri detaylı olarak belirtmiş olursunuz. Örneğin oluşturacağınız iş öğrenciler için uygun bir münhal ise, bu seçeneği seçerek münhale başvuru sayısını artırabilirsiniz. Bir sonraki bölümde oluşturmakta olduğunuz işin detaylı adres bilgilerini giriniz. Hemen altındaki bölümde, başlıktan da anlayabileceğiniz gibi oluşturmakta olduğunuz işin detaylı tanımını girmelisiniz. (Bkz. Görsel -4) Detaylı ve iyi bir iş tanımı, adaylar açısından münhal hakkındaki soru işaretlerinin çoğunu ortadan kaldırabileceği gibi, münhale olan başvuru hızını ve sayısını da doğru orantılı olarak artırmaktadır. Etkili iş tanımı yazabilmek için neler yapmanız gerektiğini anlatan detaylı bir yazımızı, ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.

munhal_gorsel4.jpg Görsel – 4: İş tanımı bölümü

İş tanımı bölümünün üst kısmında bulunan “Bulleted List” ve “Numbered List” seçeneklerinin yanında, “Link”, “Bold” ve “Italic” gibi editör özelliklerini kullanarak, iş tanımının görünüşüne katacağınız detaylarla adayların işi daha iyi anlamasına olanak sağlayabilir ve iş tanımında ön plana çıkarmak istediğiniz satırları belirginleştirmiş olursunuz. Oluşturmakta olduğunuz iş, yabancılar için uygun bir iş imkanı ise, iş tanımının İngilizce metnini de girerek yabancı adayların işin tanımını daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken iş tanımı detaylarını girdiniz bölümün sol alt tarafında bulunan “İngilizce metni ekle” tuşuna basarak yeni bir detay ekleme bölümünün açılmasını sağlamak ve buraya da işin İngilizce tanımını girmek. Bir sonraki bölümde de (Bkz. Görsel -5) işin maaş aralığını belirtebilirsiniz. Bu bölümün doldurulması zorunlu değildir ancak şunu da belirtmekte fayda var, maaş belirtilen işlere başvuru oranı belirtilmeyen işlere nazaran daha yüksektir.

munhal_gorsel5.jpg

Görsel – 5: Maaş aralığı belirleme bölümü.

İlk seçenek olarak maaşın kur cinsini seçebilirsiniz. Daha sonra minimum ve maksimum maaş aralığını belirleyebilirsiniz. Eğer oluşturmakta olduğunuz işin maaş yanında prim ödeneği de varsa, hemen maaş bölümünün alt kısmındaki “Prim” seçeneğine tıklayınız veya arzu ederseniz “Maaş bilgisini gizle” seçeneği ile bu bilgileri gizleyebilirsiniz. İş ilan tarihleri bölümünde gireceğiniz tarih aralığıyla, münhalin hangi tarihler arasında açık kalacağını belirlemiş oluyorsunuz. (Bkz. Görsel -6)

munhal_gorsel6.jpg

Görsel – 6: Münhalin hangi tarihler arası açık kalacağının belirlendiği bölüm.

Tüm gerekli bilgiler girildikten sonra “Kaydet” tuşuna basarak münhali hemen oluşturabilirsiniz.

Kontrol amacıyla, iskibris.com adresinden sitemize girip, yeni oluşturduğunuz ilanın doğru bir şekilde görüntülendiğini gözlemleyebilirsiniz. Eğer bir değişiklik yapma ihtiyacı duyarsanız, yapmanız gereken tekrardan hiring.iskibris.com sayfasına geri dönerek, ana sayfadaki "Münhaller" bölümünde bulunan aktif işler bölümünün en sağ tarafındaki “Hareketler” (Bkz. Görsel -7) tuşuna basıp, oradan da “Düzenle” seçeneğini seçmek.

munhal_gorsel7.jpg

Görsel – 7: Hareketler tuşu.

Bu şekilde tekrardan oluşturmuş olduğunuz işin detaylarına girerek, gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz. Gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra en sağ altta bulunan “Gönder” tuşuna basarak düzeltmelerin kaydedilmesini sağlayınız. İşte yeni bir münhal oluşturabilmeniz için yapmanız gerekenler bunlar. Okuyunca karmaşık gibi gelebilir fakat, işveren portalına girip bakarsanız kullanımı son derece kolay ve anlaşılır bir yapısı olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bir başka yazımızda tekrardan buluşmak üzere, sağlıcakla kalınız.


Yazan: Ali Tuzunkan

17 March 2021, Wednesday