Blog

Kendinize bunu sorabilirsiniz: Neden şirketimin profilini güncellemeliyim? Pekala birçok insan için bu sorunun cevabı, “zaten sosyal medya hesabımız var, gereği yok” olabilir. Ama sadece bir veya birden fazla sosyal medya hesabına sahip olmak ve bunları yönetiyor olmak yeterli olur mu? Belki. Ancak, İş Kıbrıs gibi bir iş arama platformunda markanızın ışıldaması ve aradığınız nitelikli personeli rakiplerinizden önce yakalayabilmek için son derece önemli olduğunu söylersek, herhalde yanlış olmaz.

İş Kıbrıs şirket profilinin işe alımlardaki rolü ne olabilir?

  • İşe alım süreçlerini olabildiğince hızlandırmak ve desteklemek,
  • Potansiyel çalışanlarınızla iyi ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak,
  • Şirketin profesyonelleşmesine destek vermek,
  • İş arayanlara kurumsal bir yapı olduğunuz göstermek.

Çoğu şirketin en az bir sosyal medya platformunda profili mevcuttur. Fakat gerek yoğunluktan gerekse önemsiz gibi görünmesinden dolayı güncel tutamıyorlar veya tutmuyorlar. Ancak, yukarıda saydığımız son derece önemli avantajları kullanabilmek adına şirketinize ait profil bilgilerini güncel tutmanız, şirketinize ve çalışan profilinize artı bir değer olarak ekleneceği gerçeğine şüphesiz sizler da katılacaksınız. Şimdi gelelim hiring.iskibris.com işveren platformuna. Siz işverenlerimiz için özel olarak tasarlanan bu işveren platformu, tüm işe alım sürecini detaylı olarak takip edip değerlendirebileceğiniz bir yapıya sahip. Şirketiniz, işkibris.com ‘a üye olduğu zaman en başta bize sağladığınız temel bilgiler doğrultusunda bir şirket profili oluşturulmaktayız. İş Kıbrısta iş arayanlar dilediği şirketin profilini takibe alarak, münhal açılır açılmaz anında haberdar olabilmektedirler. Bu tip şirket profil takibini artırabilmek ve şirketinizi kurumsal anlamda ön plana çıkarabilmek için profilinizi güncel tutmanız avantajınıza olacaktır. Nasıl mı? Çok basit birkaç adımla. Öncelikle iskibris.com iş arama platformuna işveren olarak kaydolduktan sonra, size gönderilen kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizle hiring.iskibris.com adresinden giriş yapınız. (Bkz. Görsel – 1)

profil_görsel1.jpg Görsel – 1: İşveren üye giriş sayfası.

Sonrasında açılan işveren ana sayfasında, en sağdaki “İşveren Profili” tuşuna basınız ve şirketinizin Genel profiline giriş yapınız. Buradaki ana başlıkları sıralayacak olursak;

  • Şirket Bilgisi
  • Logo & Fotoğraflar
  • Şirket Hikayesi
  • Şirket Güncellemeleri
  • Şirket Şubeleri
  • SSS (Sıkça Sorulan Sorular) sayfaları olarak sıralayabiliriz. (Bkz. Görsel - 2 ve Görsel - 3)

profil_gorsel2.jpg Görsel - 2: Şirket Profili Ana Sayfası.

profil_gorsel11.jpg Görsel - 3: Şirket Profili Ana Başlıklar.

İlk başlığımız olan “Şirket Bilgileri” içerisindeki bilgilerin çoğunluğu, daha önce de belirttiğimiz gibi ve Görsel - 3'de de görüldüğü üzere, şirketiniz iskibris.com sitesine üye olurken sağladığınız temel bilgiler ışığında doldurulmuş olarak göreceksiniz. Burada eksik olan ve gerekli gördüğünüz bilgileri tamamlayabilirsiniz. Şirket Bilgilerinin hemen altında yer alan diğer başlığımız, “Şirket Lideri”. Şirketinizin sahibi veya direktörünü bu bölüme girebilirsiniz (Bkz. Görsel - 4).

profil_gorsel3.jpg Görsel – 4: Şirket Lideri Bölümü.

Şirket Lideri bölümünün hemen altında bulunan bölüme, şirketinizin çalışanlarına sağladığı ek faydaları girebilirsiniz. Mesela çalışanlarınız için araba, cep telefonu tahsisi veya lojman imkanı gibi ek avantajları buraya ekleyebilirsiniz (Bkz. Görsel – 5).

profil_gorsel4.jpg Görsel – 5: Şirket Ek Faydalar Bölümü.

Ve son olarak da en altta bulunan şirketinizin sosyal medya hesaplarına ait linkleri ve gerekli bilgileri girebilirsiniz (Bkz. Görsel - 6).

profil_gorsel5.jpg Görsel - 6: Şirket Sosyal Medya Hesapları Bölümü.

Bir sonraki başlığımız “Şirket Hikayesi”. Bu bölümde şirketinizin kısa geçmişini, nerede, ne zaman, kim tarafından kurulduğu anlatabileceğiniz bir sayfa mevcut. Buradaki gerekli gördüğünüz bilgileri dilediğiniz şekilde doldurabilirsiniz (Bkz. Görsel – 7).

profil_gorsel6.jpg Görsel – 7: Şirkte Tanımı Bölümü.

Alt tarafa doğru devam ettiğinizde de Şirket Açıklaması ve Şirket Misyonu bölümlerini sizi ve şirketinizi en iyi anlatacak, tanıtacak şekilde doldurabilirsiniz. Bunu yaparken bölümlerin üzerinde bulunan editör özelliklerini kullanabilirsiniz. Böylece katacağınız görsel algı sayesinde yazınız daha da ön plana çıkacaktır. Dilerseniz bu her iki bölümün de İngilizce karşılıklarını ekleyerek iş arayan yabancı adaylar için kendiniz ve şirketinizi tanıtabilirsiniz. Tüm gerekli bilgileri güncellediğinizi düşünüyorsanız “Kaydet” tuşuna basarak kaydediniz.

Bir diğer başlığımız “Logo ve Fotoğraflar” başlığı. Bu bölümde dilediğiniz kadar Şirket fotoğraflarını, düzenlemiş olduğunuz etkinliklerin veya şirket bünyesindeki ekibinizin fotoğraflarını ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda şirketinizin profili için bir kapak fotoğrafı da yükleyebilirsiniz (Bkz. Görsel – 8).

profil_gorsel7.jpg Görsel – 8: Logo ve Fotoğraflar Bölümü.

Bir sonraki başlık olan “Şirket Güncellemeleri” başlığında bulunan “Şirket Güncellemelerini Ekle” bölümüne, şirketinizin güncel haberlerini veya güncellemelerinin paylaşarak, profilinizdeki takipçilerinizi bilgilendirebilirsiniz. (Bkz. Görsel – 9)

profil_gorsel8.jpg Görsel – 9: Şirket Güncellemeleri Bölümü.

Şirket Konumları sayfasında, eğer şirketinize ait şubeleriniz varsa, diğer işverenler arasından öne çıkmak ve adaylara doğru yönlendirmek için adreslerinizi giriniz. Bunu yapabilmek için, haritalardan şirketinizin şubelerini girebileceğiniz gibi, bölge adını yazarak da ekleyebilirsiniz. Şube adını hem Türkçe hem de İngilizce girebilir, daha anlaşılır olması adına da şubelerin bulundukları yerlere yol tarifi de ekleyebilirsiniz. Son olarak girmiş olduğunuz bilgileri kaydedebilmek için sağ alt taraftaki “Gönder” tuşuna basınız. (Bkz. Görsel – 10)

profil_gorsel9.jpg Görsel – 10: Haritalar ve yol tarifi.

En son başlığımız olan SSS yani Sıkça Sorulan Sorular başlığı, şirketinize ait sıkça sorulan sorular bölümü oluşturabilmenize imkan verir. Şirketiniz hakkında size en çok sorulan sorulardan oluşan bir bölüm yaparak hem takipçileriniz hem de adayların kafalarında oluşabilecek muhtemel soruların da önüne geçmiş olursunuz. Soruları ve cevaplarını yazdıktan sonra “Kaydet” tuşuna basarak kaydediniz. (Bkz. Görsel – 11)

profil_gorsel10.jpg Görsel – 11: Sıkça Sorulan Sorular bölümü.

Tüm bu detaylı ve tam olarak doldurulmuş şirket bilgileri, sizi diğer işverenlerin bir adım önüne taşıma anlamında son derece önemli olduğunu tekrardan belirtmek isterim.

Bu şekilde oluşturacağınız bir şirket profili, iş arayanların şirketinizin profilini takip etmesini sağlayacağı gibi, oluşturacağınız münhallerden de anında haberdar olmalarına olanak sağlamış olacaksınız. Bunu sonucunda da aradığınız nitelikli iş gücüne herkesten önce kavuşma olasılığını da artırmış olacaksınız.


Yazan:

16 March 2021, Tuesday