Blog
  1. Bu kadar çok aday arasında fark yaratmak istiyorsanız güçlü bir CV’niz kadar güçlü bir ön yazınız da olmalı! Bu yazımızda ön yazı ve ön yazı örnekleri ile ilgili aradığınız tüm detayları bulacaksınız!

İş başvurularımızı işkıbrıs’dan yaptığımız bir dünyada ön yazı gerçekten önemli mi? Cevap: Kesinlikle Önemli. Bu makalemizde ön yazı nedir, ön yazı başlığı ya da içeriği ne olmalı ve etkili bir ön yazı nasıl yazılır sorularına farklı farklı ön yazı örnekleri (İngilizce ön yazı örnekleri, kısa ön yazı örnekleri, yaratıcı ön yazı örnekleri deneyimsiz ya da deneyimli ön yazı örnekleri, vb.) ile cevap vereceğiz.

SHRM(Society for Human Resource Management)’in yapmış olduğu araştırmaya göre mülakatçıların %43’ü, iş başvurusu ön yazı ile yapılmasını CV kadar önemli ve gerekli buluyor. Oysa iş başvurusu yaparken etkili bir önyazı ile başvuran aday sayısı bir elin parmağını geçmiyor. İşte bu sizin için bir fırsattır. Diğer adaylardan ayrışmak istiyorsanız etkili bir ön yazı yazarak bu fırsatı muhakkak değerlendirmelisiniz!

ÖN YAZI NEDİR?

Ön yazı, iş başvurusunda özgeçmişiniz dışında kendinizi tanıtmak ve başvurduğunuz pozisyona neler katabileceğinizi anlatmak için kullandığınız 1 sayfayı geçmeyen bir mektuptur. Ön yazı, İngilizce ifade ile "Cover Letter" olarak geçer. Amerika’da iş başvuruları online olarak yapılmadığı dönemde mektup üzerinden adaylar CV’lerini göndermekteler ve bu mektuba da bir kapak yazısı konulması gerektiği için CV dışında ek bir yazı yazılmaktadır. Bu da günümüzdeki ön yazı formatını ortaya çıkartmıştır.

Tabi günümüzde yeni nesil ön yazı formatları da değişmiş durumda. Online iş başvurularının olduğu dünyamızda mektupla giden, uzun uzadıya yazılan, detaylı girişlerin yapıldığı ön yazı örnekleri yok. Artık ön yazılar, iş başvurunuzu e-mail ile yapıyorsanız e-mailin açıklama bölümüne yazdığınız kısa yazı ya da kariyer sitesi üzerinden başvuruyorsanız, başvuru bölümüne yazdığınız yazıdan oluşuyor.

Sonuç olarak, ön yazı nedir sorusuna verilen cevap da değişmiş oluyor. Mülakatçıyla özgeçmişiniz dışında iletişim kurabileceğiniz herhangi alana yazdığınız içerik, sizin bir nevi ön yazınız olmuş oluyor.

ÖN YAZI NASIL YAZILIR?

Ön yazımızı iki ana adımda hazırlayacağız: Birinci adımda, ön yazımızın iskeletini oluşturacağız, yani genel kurgu ne olacak, bir nevi planlama yapacağız. Ardından da ikinci adımda, bir örnek üzerinden ön yazımızın içeriğini nasıl oluşturmamız gerektiğini öğreneceğiz.

1. Adım

Eğer Amerika’da yaşasaydınız ve mektup ile CV’nizi gönderecek olsaydınız, ön yazı formatında dikkat etmeniz gereken çok fazla detay olurdu. İletişim bilgileriniz, tarihler, adres bilgileri, uzun uzadıya anlatılmış paragraflar. Yani neredeyse CV kadar dolu bir sayfa oluşturmanız gerekirdi. Ancak İşKıbrıs üzerinden başvuru yaparken CV’mizi profilimize ekleyebiliyor ve yine başvuru esnasında mesaj bölümüne de ön yazımızı yazabiliyoruz. Hal böyle olunca yeni nesil ön yazı yazarken konuyu olabildiğince kısa kesip karşı tarafı sıkmadan sonuca gitmeye çalışmamız gerekiyor.

Yazacağımız ön yazı örneği 5 bölümden oluşmaktadır:

  1. Bölüm: İlk önce ön yazı adı (ön yazı başlığı) ve ön yazımızın sesleniş bölümü ile yani kime hitap edeceğimiz ile başlıyoruz. Ön yazımızı gönderirken mailimizin konu bölümü bir nevi ön yazı adı olmuş oluyor. Mailin konu kısmına pozisyonun başlığını muhakkak yazın ki ilgili kişi kolayca hangi konuyla ilgili mail attığınızı anlasın.

  2. Bölüm: İkinci adım, ne vesile ile hangi pozisyona başvurduğumuzu belirtiyoruz, burası ilk ana paragraf diyebiliriz. Eğer biri size bu pozisyonu önerdiyse ya da siz araştırıp bulduysanız bu detayları da burada yazmalısınız!

  3. Bölüm: Üçüncü adım en önemli adımımız. Pozisyon için uygun olduğumuz ile ilgili mülakatçıyı ikna edecek kanıtlar, başarı hikayeleri sunuyoruz. Özellikle pozisyonda aranan özellikler ile bizim sahip olduğumuz yetenekleri/deneyimleri birbirine bağlıyoruz. Steve Jobs’ın dediği gibi noktaları birleştiriyoruz.

  4. Bölüm: Dördüncü adımda iyi dileklerimizi iletip ve görüşmeyi merakla beklediğimizi vurgulayan bir cümle yazıyoruz.

  5. Bölüm: Son adımda ise saygılarımızı sunarak ismimizi de yazarak ön yazımızı tamamlıyoruz. Ön yazımızın ana kurgusunu oluşturmuş olduk. Şimdi ikinci adımla yani ön yazımızın içeriği ile devam ediyoruz. Tıpkı bir pozisyona başvuru yapar gibi gelin etkili bir ön yazı örneği hazırlayalım.

2. Adım

Diyelim ki bir satış danışmanı iş ilanına başvuracağız. İlanımız da kabaca şu şekilde olsun:

İş Tanımı:

Mağazamızda satış ve buna bağlı operasyon süreçlerini yönetmek Müşterileri karşılayıp, ürünlerin tanıtımını yaparak gelen soruları cevaplamak Müşterilerin ürünü alması konusunda ikna etmek ve satış hedeflerini gerçekleştirmek Satış işlemlerini tamamlayarak operasyonel süreçleri hatasız tamamlamak VİP müşterileri ek kampanyalar ve diğer gelişmeler hakkında bilgilendirmek

Aranan Özellikler:

Önlisans ya da lisans mezuniyeti Tercihen mağazacılık sektöründe deneyim sahibi Hedef odaklı çalışan, satış yetkinlikleri ve ikna kabiliyetleri güçlü Ekip çalışmasına yatkın ve iletişimi kuvvetli Esnek çalışma saatlerine adapte olabilecek

Peki, gelin bu iş ilanına az önce saydığımız 5 adımlık kural seti üzerinden bir ön yazı örneği yazalım:

ÖNYAZI ÖRNEĞİ

Konu: Satış Danışmanı Pozisyonu İçin Başvurum

Emre Bey merhaba,

İş Kıbrıs'tan yayınlanmış olan Satış Danışmanı pozisyonu ile ilgili size yazıyorum. Daha önce başka bir şirkette beraber çalıştığım yakın arkadaşım Murat Deniz’den satış danışmanı olarak Beşiktaş mağazasında çalışıyor. Kendisi şirketinizden büyük bir övgüyle bahsediyor. Bu nedenle, ben de bu güzel fırsatı görür görmez onu aradım. Pozisyonun bana çok uyduğunu belirtti ve başvuru için size yazmam konusunda beni yönlendirdi.

Önceki şirketimde satış danışmanı olarak büyük bir keyif ve özveri ile çalıştım. Bu iş çıktılarıma da yansıdı. 2 yıllık dönem içerisinde performans notum %95’in altına hiç düşmedi. Müşteriler ile kurduğum etkili iletişim ve hatasız operasyonum nedeniyle 3 kez ayın en iyi elemanı olarak seçildim. Ayrıca, o dönem mağazamız şirketin en iyi mağazalarından biri olarak da çeşitli ödüller almaya hak kazandı. Yarattığım müşteri memnuniyeti, gösterdiğim çalışma performansı ve çalışma arkadaşlarımla etkili işbirliği açısından aramakta olduğunuz satış danışmanı pozisyonu için doğru bir aday olduğuma inanıyorum.

Profilimde CV'mi bulabilirsiniz, eğer sizin içinde uygunsa yüz yüze görüşmekten ve hikayemi daha detaylı anlatmaktan büyük mutluluk duyarım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

İsim Soyismi

ornekmail@gmail.com 05XX XXX XX XX

Yazımızı bitirmeden önce dikkat etmeniz gereken 4 kritik kuralı da tekrar vurgulamak isteriz:

İlk kural, Lütfen özgün olun. Hikayeniz size ait olsun. Biz tasarım olarak nasıl yazmanız gerektiğini söyledik ama kopyalayıp birebir yapıştırmayın. Zaten kimsenin hikayesi birbirine benzemez. Piyasada dolaşan ön yazı örneklerini kopyalayıp yapıştırmayın!

İkinci kural, Yarım sayfayı geçmeyin. Yani maksimum 200 kelimede yazınızı bitirin! Çok uzatarak mülakatçının canını sıkmayın!

Üçüncü kural, Abartılı girişlerden uzak durun. Sırf mülakatçıyı etkileyeceğim diye gösteriş yapmayın. “Satışlarınız kötü mü gidiyor, çözümü işte karşınızda.” gibi showlar ile başlayan ön yazılar yazmayın! Gerçek hikayenizi samimi ve basit bir şekilde anlatın. Yaratıcı ön yazı örnekleri yazmak demek abartılı ifadeler kullanmak demek değildir. Yukarıda örneğini verdiğimiz ön yazıların tamamını yaratıcı ön yazı örnekleri olarak değerlendirebilirsiniz, neden? Çünkü her bir ön yazımız, başvurduğumuz pozisyona özgü hazırlıyoruz, hikayesi tamamen bize ait. Yani hepsi yaratıcı ön yazı örnekleri diyebiliriz.,

Dördüncü kural, Ekstra Bir Göz. Çevrenizdekilere Okutturun! Devrik cümleler, kelime hataları gibi durumlardan kaçınmak için muhakkak çevrenizden güvenilir birilerine okutun.

Dikkat etmemiz gerekenler bu şekilde. Umarım ön yazı nedir, nasıl yazılır ile ilgili tavsiyelerimiz ve ön yazı örnekleri işinize yarar.

Sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle, iyi günler dileriz


Yazan: Emre İlanku

7 April 2021, Wednesday