Blog

Adaylara Mesaj Gönderme

Münhal oluşturdunuz, başvurular gelmeye başladı. Malum tüm dünya olarak hem sosyal hem de ekonomik olarak büyük bir sınav veriyoruz. Bu süreç henüz atlatılmamış olsa da daha şimdiden bir işsizler ordusunu arkasına takmış, sürüklemeye devam ediyor. Covid-19’un, açılan münhallere yoğun bir şekilde başvuru yapılmasının en büyük aktörlerinden biri olduğuna hiç şüphe yok. Peki bu kadar çok başvurunun arasından size uygun nitelikli elemanı nasıl seçeceksiniz? Normal şartlarda, başvuruda bulunan adayların gönderdiği e-postaları tek tek incelemek, gönderilen CV’leri okumak büyük bir iş yükü olurdu. Buna ayıracak vakti bulmak zaten ayrı bir külfet. Neyse ki İş Kıbrıs bu noktada imdadınıza yetişiyor. Bu konudaki birçok yükünüzü hafifletecek özelliklerinden bir diğeri olan, adaya veya tüm adaylara mesaj gönderebilme özelliği, yukarıda bahsettiğim yükü üzerinizden almak için tasarlandı. “hiring.iskibris.com” işveren portalı, başlı başına siz işverenlerimizin bu tip süreçleri en kolay ve en çabuk yoldan yönetebilmeniz için tasarlanmıştır. Adaylar ekranı, (Bkz. Görsel - 1) siz işverenlerimiz değerli vaktinizi gönderilen e-postaların arasında harcamamanız için hem görsel olarak sade ve etkili, hem de kolay kullanımı sayesinde zaman kazanmanız için tasarlanmıştır. Bu ekranda karşınıza çıkacak en önemli ve de etkili tuş, “Mesaj Gönder” tuşu olacaktır.

mesaj_gorsel1.jpg

Görsel - 1: İşveren portalı, Adaylar ekranı.

İşveren portalına giriş yaptıktan sonra “Adaylar” ekranından, münhallerinize başvuru yapmış olan tüm adayları görüntüleyebilirsiniz. Burada bulunan “Mesaj Gönder” tuşu (Bkz. Görsel - 2) sayesinde seçmiş olduğunuz adaya direk mesaj gönderebilirsiniz veya başvuru yapmış olan tüm adaylara, yine bu ekranda bulunan “Tümüne Mesaj Gönder” tuşu sayesinde mesaj gönderebilirsiniz.

mesaj_gorsel2.jpg

Görsel - 2: Adaylar ekranı, Mesaj Gönder Tuşu.

Kulağa hoş geliyor değil mi? Örneğin, “Tümüne mesaj gönder” tuşuna basarak tüm başvuruda bulunmuş olan adaylara, başvurularının alındığına dair bir mesaj göndererek, tek tek e-posta göndermekten kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Detaylar aşağıda. Okumaya devam edin… İşveren portalına üye girişi yaptıktan sonra karşınıza açılan işveren ana sayfasında bulunan 3 büyük tuştan (Bkz. Görsel - 3) ortadakine, yani “Adaylar” tuşuna basarak münhallerinize başvuruda bulunmuş olan adaların listesinin bulunduğu ekranın açılmasını sağlayınız.

mesaj_gorsel3.jpg

Görsel - 3: İşveren Portalı Ana Sayfası.

Bu ekranda, mevcut münhallerinize başvuruda bulunan adaylar sayfanın sol tarafında listelenmektedir. Adayın isminin hemen altında, bu adayın hangi münhaliniz için başvurduğunu görebilirsiniz. Adayın isminin üstüne tıklayarak o adayı seçebilir ve bu aday hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ve eğer profiline eklemişse CV’sini görüntüleyebilirsiniz (Bkz. Görsel - 4).

mesaj_gorsel4.jpg

Görsel - 4: Adaylar Ana Sayfası ve Mesaj Gönder tuşu.

Adayın detaylarının bulunduğu bölümün hemen üstünde yukarıdaki Görsel - 4’de de görebildiğiniz gibi “Mesaj Gönder” tuşu bulunmaktadır. İşte bu tuşa basarak bu adaya mesaj gönderebilirsiniz (Bkz. Görsel - 5).

mesaj_gorsel5.jpg

Görsel - 5: Mesaj gönderim penceresi.

Daha önceden göndermiş olduğunuz mesajları görüntüleyebilmek için ise, adayın detaylı bilgilerinin bulunduğu sayfanın isminin hemen aldında bulunan "Mesaj Geçmişi" tuşuna basabilirsiniz. Bu şekilde bu adaya göndermiş olduğunuz tüm mesajları görebilirsiniz (Bkz. Görsel - 6).

mesaj_gorsel6.jpg

Görsel - 6: Mesaj Geçmişi tuşu.

Bu açılan pencereye mesajınızı yazabilirsiniz veya İş Kıbrıs’ın, siz işverenlerimizin değerli vakitlerini en etkili şekilde kullanabilmeleri adına yaratmış olduğu hazır şablonlardan birini seçebilirsiniz. Hazır şablonlardan birini seçmeniz durumunda, mesaj metni içerisinde kıvrık parantezler içerisinde bulunan bazı ibareler göreceksiniz (Bkz. Görsel - 7).

mesaj_gorsel7.jpg

Görsel - 7: Kıvrık parantezli ibareler.

Bu ibareler, hemen hemen her mesajda bulunan, fakat her münhale ve adaya göre değişkenlik gösteren bilgilerdir. Örneğin, aday adı, münhal adı, şirket ve işveren adı soyadı gibi bilgiler. Buradan size en uygun içerikli mesajı seçebilir ve üzerinde dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Mesaj kutusunun üzerinde bulunan editör araçlarını kullanarak da mesajınızın daha dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Mesaj gönderme ekranı, siz mesajınızı girip “Gönder” tuşuna bastıktan sonra pencere otomatik olarak kapanacaktır. Eğer ki mesaj göndermekten vazgeçmişseniz ve bu mesaj kutusunu kapatmak istiyorsanız, mesaj girilen yerin sağ üst köşesinde bulunan “çarpı” işaretine basarak veya sol alt tarafta bulunan “İptal” tuşuna basarak mesaj penceresini kapatabilirsiniz. Bu şekilde kısa mesajlar gönderebileceğiniz gibi, şablonlar oluşturarak gerek tüm adaylara gerekse tek bir adaya mesaj gönderebilirsiniz. Şablon oluşturarak hem zaman kazanabilir hem de anlık yazılacak olan mesajlardaki yazım yanlışlarının önüne geçebilirsiniz. Diyelim ki mevcut şablonları beğenmediniz veya bir şekilde sizin adaya göndermek istediğiniz mesajı içermiyorlar. “Kendi şablonumuzu yaratabilir miyiz?” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette yaratabilirsiniz. Buyurun birlikte yapalım. İşveren portalının en solundaki menüde, en alttaki “Ayarlar” tuşundan ayarlar sayfasına gidiniz (Bkz: Görsel - 8).

mesaj_gorsel8.jpg

Görsel - 8: Ayarlar tuşu.

Buradan da üst kısımdaki bölümlerden “Şablonlar” başlığını seçerek şablonlar sayfasının açılmasını sağlayınız (Bkz. Görsel - 9).

mesaj_gorsel9.jpg

Görsel - 9: Şablonlar başlığı.

Burada sayfanın sağ kısmında “Şablon Ekle” tuşuna basarak şablon oluşturabilmeniz için gerekli sayfanın açılmasını sağlayınız (Bkz. Görsel - 10).

mesaj_gorsel10.jpg

Görsel - 10: Şablon Ekle tuşu.

Bu pencerede ilk dikkatinizi çekebilecek sağ alt tarafta bulunan değişkenler tuşu olabilir. Nedir bu değişkenler? Bu değişkenler, aslında hemen hemen her mesajda bulunan, fakat her münhal, aday ve işverene göre farklılıklar gösteren değişkenlerin bulunduğu yardımcı kelimelerdir. Örneğin aynı şablonu farklı kişilere gönderirken, göndereceğiniz kişinin adını, soyadını ayrı ayrı girmek yerine değişken olarak girerek her mesajda göndereceğiniz kişinin isminin otomatik olarak mesajda belirmesini sağlayabilirsiniz.(Bkz. Görsel 11)

mesaj_gorsel11.jpg

Görsel - 11: Mesaj penceresi ve değişkenler tuşu.

Öncelikle şablon türünü seçiyoruz. Şablon türünün aksine, şablon başlığı ve açıklama kısımları üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu başlıkların altında esas mesajınızı gireceğiniz mesaj kutusu bulunuyor. Buraya, adaylarınıza göndermek istediğiniz mesajın içeriğini girebilirsiniz. Bunu yaparken yine sağ alt köşede bulunan değişkenler tuşuna basarak değişkenler bölümünü açabilir ve buradaki değişkenlerden de yararlanabilirsiniz. Editör özelliklerini kullanmanızı tavsiye ederim. Görsel açıdan zengin ve dikkat çekici mesajlar oluşturabilmenize yardımcı olacaktırlar. İçeriğinizi oluşturduktan sonra, sağ en altta bulunan “Kaydet” tuşuna basarak şablonunuzu kaydedin. Evet bu kadar basit aslında. İlk şablonunuzu oluşturmuş oldunuz. Şimdi “Adaylar” sayfasına geri dönelim. Tümüne mesaj gönder tuşu ile bütün adaylara oluşturmuş olduğunuz şablon sayesinde mesaj gönderebilirsiniz (Bkz. Görsel - 12).

mesaj_gorsel12.jpg

Görsel - 12: Tümüne mesaj gönder tuşu.

Tümüne mesaj gönder tuşuna bastıktan sonra, açılan sayfanın en üstünde bulunan “Şablon” yazan yerine tıklayarak az önce oluşturmuş olduğunuz şablonu ekleyebilirsiniz. Burada “Kendi Şablonlarınız” başlığı altında oluşturmuş olduğunuz şablonları bulacaksınız Bu şekilde hazırlamış olduğunuz şablonu seçebilirsiniz. Buradan dilerseniz şablon üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Mesajınızın doğru olduğundan emin olduktan sonra, sağ en altta bulunan “Gönder” tuşuna basarak mesajınızı gönderebilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Belirli bir aday veya tüm adaylarla bu şekilde kısa mesaj veya şablon kullanarak daha uzun mesajlar gönderebilirsiniz. Aday yönetimi açısından son derece gerekli ve önemli bir işlemin bu kadar kolay olması, siz işverenlerimizin kıymetli vakitlerini daha etkili koordine etmelerine olanak sağlayacağından hiç şüphemiz yok. Hatırlatmakta fayda görüyorum, bu göndereceğiniz mesaj tek taraflı bir mesaj olup, aday size geri mesaj gönderemez. Bunun sebebi, siz işverenlerimizin değerli vakitlerini başvuru yapmış olan adaylardan geri gelebilecek mesajlarlara cevap vermekle uğraşmamanız için, İş Kıbrıs tarafından bu şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bir başka yazımızda, yani sizin işinizi kolaylaştıracak bir başka özelliğimizin anlatımında buluşuncaya dek… İyi günler, iyi çalışmalar diliyorum.


Yazan: Ali Tuzunkan

16 March 2022, Wednesday